BilgiDireksiyon dersiEğitimGenelGüvenli sürüş teknikleriİleri sürüş teknikleri

Bayram trafiğinde güvenli sürüş teknikleri

Bayram trafiğinde güvenli sürüş teknikleri

Bayram trafiğinde güvenli sürüş teknikleri, tatil baza alınarak yoğunlaşan bir trafikle bizi karşılıyor. Her sürücü durgun trafikte seyir halinde gitmek istiyor. Bu gibi durumlarda ara boşluklardan yan yollardan otoyol ve e-5 yollarından çözüm bulunmaya çalışılıyor. Bulunan çözümlerden en güvensiz olanı sürücünün diğer aracın üzerine yatması ve yolunu zorla alması durumudur. Emniyet şeridi işgalcileri de yine bu bayram en favori sürücülerdi. Bununla beraber yolda giderken mangal yapmaya karar verenlerde araçları ile işgalci durumundalar. Bizim güvenli sürüş teknikleri ile çözüm bulunacak tek çare ise sakinliğimizi korumamız ve işgalcilere sinirlenip aynı hareketleri uygulamaya başlamamızdı. Aslında tatilin cezbettiği süre ve hemen değerlendirme isteği insanlarda bulanımı da beraberinde getiriyordu. Sürücüler, yorgun, sinirli ve dikkatsiz bu nedenden bayramda kazalar artış gösteriyor.

İleri sürüş teknikleri uzmanı

İleri sürüş teknikleri uzmanı olarak  tavsiyelerimiz nedir. Bayram trafiğinde güvenli sürüş teknikleri bilgilerinden taviz vermeyin. Araç yakıtını ful depo alırsanız aracınızın boşuna yük almasını sağlarsınız. Bu yükte size fazla yakıt olarak ve araç çekişinin azalması olarak geri dönecektir. Araçla trafikte uzun kalabileceğinizi düşünerek yanınıza aparatif yiyecek ve içecek almanız gerekli.Aracınızın istepnesinin ve tüm aksamının kontrolü gerekli. Yanınızda yedek ampul seti bulunması gerekli.

Belkide ileri sürüş teknikleri uzmanı olarak bunlar basit bilinen konular diyorsunuz. Yinede bu konudan bahsetmek istedik. İç camı kirli olan araçların iç camı temizlenmesi gerekli, silecek suyu ve silecek aksamı iyi çalışır durumda bulunmalı. Lastik havalarınızın araç üreticisinin önerdiği talimatlar doğrultusunda kontrol edilmesi gerekli. Trafik seti flaşör gibi tertibatlar unutulmamalı.Aracın soğutma sistemi kontrol edilmeli. Sürüş sırasında inatlaşma amaçlı göz teması kurulmamalı.

Ama en önemlisi sinirlenmemeli ve güvenli sürüş tekniklerinde anlattığımız konular dışına taşılmamalı.

Daha önemlisi yoğun trafikte sadece siz değil birçok kişi trafikte aynı anı yaşamakta bilerek çıktığınız bir trafikte zamanınızda tabi ki uzun sürecek. Tabi bir durum olarak karşılamanız gerekecektir.

Bayram trafiğinde güvenli sürüş teknikleri önerilerinden çıkmadığınız da ölümcül kaza oranlarının ne  kadar fazla olduğunu haberlerde görüyoruz. Gaza ani yüklenmeler sıkılmanız ve geç kalmanızdan kaynaklı, fakat hiç gidememek var.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir